Kiedy sprawdzi się kuchnia otwarta, a kiedy zamknięta na salon?
Sercem domu jest kuchnia. To tu spożywamy posiłki oraz spędzamy dużo czasu na pracach domowych. Remontując dom należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy korzystniejsza jest kuchnia otwarta czy zamknięta? Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań?
Bezpieczne rozwiązanie
Decydując się na wybór rodzaju kuchni koniecznie trzeba dostosować ją do stylu życia rodziny oraz upodobań domowników. Dla rodzin, w których są małe dzieci dużo wygodniejszym i przede wszystkim bezpieczniejszym rozwiązaniem jest kuchnia zamknięta.
Małe dzieci to wulkany energii, dodatkowo interesuje je wszystko to, czym zajmują się rodzice. Jest to bardzo rozwijające dla maluchów, ale również czasami może być bardzo niebezpieczne. Kuchnia zamknięta jest rozwiązaniem, które zapewni maluchom bezpieczeństwo, a rodzicom spokój ducha.
Po skończonej pracy w kuchni zawsze możemy odizolować ją od reszty mieszkania za pomocą zamkniętych drzwi. Dzięki temu rodzice mogą być pewni, że dziecko nie dotknie gorącego piekarnika, czy nie oparzy się czajnikiem na kuchence.
Zapach nie zawsze jest mile widziany
Zastanawiając się, czy kuchnia otwarta czy zamknięta będzie dla nas korzystniejsza należy pamiętać o zapachach, które zawsze towarzyszom przyrządzaniu potraw.
Kuchnia zamknięta chroni nas przed rozprzestrzenianiem się zapachów, które powstają w kuchni. Trzeba pamiętać, że nie każda potrawa jest aromatyczna. Często zdarzają się potrawy, których zapach jest uciążliwy.
Kuchnia otwarta musi być wyposażona w wyciąg naprawdę dobrej jakości, by pozbyć się uciążliwych zapachów. Na okapie, którego zadaniem jest niwelowanie zapachów nie można oszczędzać.
Czas na porządki
W kuchni zawsze jest dużo sprzątania. Wie o tym każda pani domu. Niestety nie zawsze mamy ochotę, by od razu po skończeniu gotowania lub posiłku wziąć się za doprowadzenie kuchni do należytego porządku.
Niestety w kuchni otwartej na salon nie można pozwolić sobie na odrobinę lenistwa. Bałagan musi być posprzątany natychmiast, gdyż jest on widoczny z pokoju dziennego. Każda niespodziewana wizyta gości sprawi, że poczujemy się nieswojo pokazując gościom brudne garnki, blaty i resztki obiadu. Kuchnia otwarta wymaga sprytnych rozwiązań. Nawet mały nieporządek jest widoczny już w strefie wypoczynkowej salonu.
Kuchnia zamknięta jest tu dużo bardziej wygodna. Wystarczy zamknąć drzwi, by kuchnia pozostała niedostępne dla oczu odwiedzających. Jest to rozwiązanie, które pozwala na odrobinę luźniejsze podejście do natychmiastowego sprzątania. Zawsze można porządki zrobić po chwilowym odpoczynku, który przywróci nam siły.
Zobacz również: Nowoczesna łazienka
Sposób na powiększenie powierzchni
Zastanawiając się, kuchnia otwarta czy zamknięta warto wspomnieć o optycznym powiększeniu powierzchni, które można uzyskać dzięki połączeniu kuchni z salonem.
Kuchnia zamknięta nie sprawdzi się, gdy w pomieszczeniu nie ma okna, a powierzchnia kuchni nie jest imponująca. Otwarta kuchnia pozwoli na powiększenie powierzchni oraz rozjaśnienie kuchni.
Łącząc kuchnie z pokojem dziennym bufetem lub wyspą zyskamy większą kuchnie, ale również miejsce, przy którym można spożywać posiłki. Zamknięta kuchnia nie daje takich możliwości.
Zobacz także: Mieszkanie w stanie deweloperskim
Otwarta kuchnia sprawdzi się w rodzinach, w których cała rodzina wspólnie gotuje. Dzięki powiększeniu kuchni o powierzchnię pokoju dziennego można wspólnie spędzać czas przyrządzając posiłki.
Wybierając kuchnię otwartą lub zamkniętą trzeba przystosować ją do oczekiwań, jakie ma rodzina. Każda rodzina jest inna i ma inne wymagania. Trzeba o tym pamiętać wybierając model idealnej kuchni.
Comments
Comments are closed.