Blog budowlany

RSS
Lip
30

Jak zaadaptować poddasze na lokal mieszkalny?

mieszkanie na poddaszuWśród specyficznych miejsc przeznaczonych na różnego rodzaju mieszkania z całą pewnością można wyróżnić poddasze użytkowe. Jeśli się je w odpowiedni sposób zaadaptuje będzie idealnym miejscem na przytulne i komfortowe mieszkanie.

Konstrukcja dachowa

Proces adaptacji poddasza nie jest wcale procesem łatwym. Podczas niego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, wśród których można wymienić przede wszystkim stan konstrukcji dachowej, czyli więźby na dachu. To przede wszystkim od stanu dachu zależy powodzenie całego procesu i wszystkich realizowanych prac. Konstrukcja dachowa jest częścią wspólną danego budynku mieszkalnego, dlatego o jego stan powinny zadbać wszyscy jego mieszkańcy. W praktyce o stan konstrukcji dachu dba albo wspólnota mieszkaniowa albo właściciel całej nieruchomości. Warto również ocenić stan takiego elementu dachu jak poszycie dachowe. Najlepiej wynająć do tego celu osobę w pełni wykwalifikowaną i znającą się na temacie dachów. Może to być na przykład konstruktor, który sprawdzi, czy na dachu nie ma żadnych dziur oraz nieszczelności.

dom

Termoizolacja

Podczas adaptacji poddasza kluczowe jest także sprawdzenie stopnia jego termoizolacji. Gdy jej nie ma lub jest ona na bardzo niskim poziomie mogą wystąpić dodatkowe trudności, które będą miały niekorzystny wpływ na przebieg całej adaptacji. Nieodpowiednia termoizolacja może powodować, że w trakcie lata na strychu będzie bardzo gorąco i nie będzie dawało się tam wytrzymać. Natomiast podczas zimy może być tam zbyt zimno, co sprawi, że ogrzewanie będzie musiało zostać zwiększone, a i tak będzie działało nieefektywnie. Może to prowadzić do zwiększonych rachunków za ogrzewanie, co na pewno nie jest sytuacją korzystną dla żadnego inwestora. Warto wcześniej zadbać o tak istotny element jak termoizolacja podczas procesu takiego jak adaptacja poddasza. Aby być pewnym swojej decyzji dotyczącej zakupu tego rodzaju nieruchomości warto także przede wszystkim sprawdzić jej stan. Informacji na temat niego mogą udzielić takie osoby jak na przykład zarządca danej nieruchomości czy też jej właściciel. Mogą oni również udzielić informacji na temat planowanych remontów, a także modernizacji.

Zobacz także: Wykańczanie mieszkania

Nadzór konserwatora

Poddasze użytkowe jest idealnym miejscem na mieszkanie. Możliwości jego wykorzystania na różne sposoby są dość duże. Jednakże przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się, czy nieruchomość nie jest objęta nadzorem konserwatora zabytków. Jeśli jest to mogą pojawić się dodatkowe trudności podczas różnego rodzaju prac remontowo-budowlanych. Muszą być one przede wszystkim realizowane pod ścisłą kontrolą danego konserwatora zabytków. Podczas wykonywania niektórych prac mogą pojawić się pewnego rodzaju trudności. Związane są one ze znaczącą ingerencją w konstrukcję budynku, czyli na przykład wstawianiem dodatkowych okien dachowych, montażem centralnej klimatyzacji czy też na przykład montażem dodatkowego oświetlenia. Podczas planowania zakupu tego rodzaju obiektu warto także zwrócić uwagę na jego powierzchnię, zarówno całkowitą, jak i użytkową. W dużym stopniu jest ona związana z możliwościami aranżacyjnymi danego mieszkania. Gdy w mieszkaniu będzie bardzo dużo skosów można mieć trudności na przykład z ustawieniem mebli.

mieszkanie dwupoziomowe

Mieszkanie dwupoziomowe

Mieszkanie na poddaszu może mieć bardzo duży potencjał aranżacyjny. Jeśli jest ono stosunkowo wysokie można utworzyć w nim nawet dwa poziomy, w celu zwiększenia ilości powierzchni użytkowej. Antresola stanowi bardzo atrakcyjny element każdego wnętrza i jest bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Można umieścić na niej różne elementy mieszkania takie jak na przykład meble.

Zobacz także: Błędy przy aranżacji mieszkania

Potencjał

Z całą pewnością mieszkanie urządzone na poddaszu ma potencjał aranżacyjny. Można je urządzać na różne sposoby, które z całą pewnością nadadzą temu miejscu niepowtarzalnego klimatu i charakteru. Tylko warto się w odpowiedni sposób do tego przygotować i sprawdzić mieszkanie pod kątem technicznym przed jego zakupem. Może to zaoszczędzić wielu problemów związanych z różnymi aspektami.

Blog , , admin Możliwość komentowania Jak zaadaptować poddasze na lokal mieszkalny? została wyłączona

Comments

Comments are closed.