Blog budowlany

RSS
Maj
20

Jak obliczyć powierzchnię użytkową mieszkania

Podczas zakupu mieszkania należy wziąć pod uwagę szereg różnych czynników wpływających chociażby na wartość nieruchomości. Z pewnością jednym z najważniejszych z nich jest oczywiście powierzchnia, którą da się zamienić na cenę za metr kwadratowy i łatwo porównać z innymi podobnymi lokalami dostępnymi na rynku. Zresztą wszelkie badania pokazują, że to właśnie metraż najczęściej decyduje o zakupie danej nieruchomości. Jak zatem nie dać się wprowadzić w błąd i poznać rzeczywistą powierzchnię użytkową mieszkania lub domu?

metraż mieszkania

Powierzchnia użytkowa mieszkania, czyli jaka? Definicje i przepisy

Na początek musimy pamiętać, że tym, co nas najbardziej interesuje jest powierzchnia użytkowa lokalu, która nie jest tak naprawdę tym samym co na przykład jego powierzchnia mieszkalna. Niestety cała sprawa jest o tyle skomplikowana pod względem prawnym, że odpowiednia ustawa o własności lokali nie definiuje wprost tego rodzaju powierzchni. Stąd też jeśli powstaje nowa nieruchomość to można przyjąć różne sposoby obliczania powierzchni lokali. Podstawowym wymogiem jest tutaj jednak to, że powierzchnie wszystkich mieszkań w jej obrębie muszą być wyliczane w ten sam sposób. Przykładowo, wiemy, że wszystkie mieszkania sprzedawane przez dewelopera w obrębie jednego budynku będą miały powierzchnię użytkową obliczaną na tych samych zasadach. W przypadku mieszkań starszych zwykle przyjmuje się po prostu liczby, jakie zostały podane bądź w projekcie bądź to w ostatniej inwentaryzacji (jeśli takowa w ogóle była wykonywana).

Czym właściwie jest, więc lokal mieszkaniowy? Zgodnie z prawem budowlanym to pomieszczenie lub zespół pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które są trwale wydzielone w obrębie budynku ścianami. Warto też pamiętać, że tego typu definicja nie dotyczy lokali niemieszkalnych i lokali użytkowych. Idąc za tą definicją w obręb lokalu wchodzą wszystkie znajdujące się w nim pomieszczenia, a więc tak samo pokoje jak i kuchnia, przedpokój, czy łazienka. Nie powinniśmy jednak podczas obliczania jego powierzchni uwzględniać balkonów, tarasów czy też antresol.

Wreszcie, uważając na kruczki prawne i niuanse słowne, trzeba odróżnić od powierzchni użytkowej mieszkania tzw. powierzchnię wewnętrzną, a więc mierzoną po wewnętrznym obrysie ścian lokalu (wszelkie ścianki i przegrody wewnątrz nie są tutaj wliczane, ale więc w praktyce płacimy także za znajdującą się pod nimi powierzchnię.

nieruchomość

Wysokość też ma znaczenie

Kolejna sprawa, jaką warto wziąć pod uwagę to wbrew pozorom wysokość pomieszczeń. Dlaczego, skoro interesuje nas przecież powierzchnia mieszkania? Chodzi tu po prostu o kwestię przepisów, które nakazują pomieszczenia o wysokości od 2,20 metra uwzględniać do obliczeń jako 100%, te które mieszczą się w przedziale 1,40 metra wspomniane 2,20 są liczone jako 50%, zaś wszelkie pomieszczenia niższe niż 1,40 metra wysokości wcale nie wchodzą w zakres naszych obliczeń. Ma to oczywiście dużo rzadziej znaczenie w przypadku mieszkań, ale jest już często pojawiającą się kwestią jeśli mówimy o obliczaniu powierzchni użytkowej domu. Zwłaszcza gdy w swoich obliczeniach umieszczamy wszelkiego rodzaju skosy i pomieszczenia strychowe.

Tyle jeśli chodzi o przepisy prawne i definicje. Mimo ich skomplikowania warto zastanowić się nad tym jak w danym lokalu jest obliczona jego powierzchnia użytkowa. W końcu taka umiejętność przyda nam się zarówno jeśli będziemy chcieli wystawić swój lokal na sprzedaż, dokonać jego inwentaryzacji, przeprowadzić generalny remont, albo po prostu, żeby nie dać się oszukać podczas oglądania i zakupu nowej nieruchomości. W tym ostatnim przypadku umiejętność obliczania powierzchni użytkowej mieszkania przyda się chociażby w momencie odbioru mieszkania i sprawdzania, na ile zapisy w umowie pokrywają się z ostatecznym stanem faktycznym. Wreszcie, niestety znane są przypadki, kiedy to na przykład opłaty czynszowe były naliczane w odniesieniu do błędnie podanej powierzchni. Stąd też, w obronie własnych interesów, warto wiedzieć co bierze się standardowo pod uwagę podczas tego typu obliczeń.

Blog , admin Możliwość komentowania Jak obliczyć powierzchnię użytkową mieszkania została wyłączona

Comments

Comments are closed.